Застосування сучасних способів торгівлі є відмінним інструментом не просто створення прозорого ринку, а й такого, що відповідатиме європейським нормам та стандартам. Раніше вітчизняний ринок функціонував щодо незрозумілих правил, а держава виступала в ролі монополіста. Тепер постачальників електрики не так мало, тому покупці можуть вибрати будь-якого продавця відповідно до своїх уподобань і побажань.
Торгові правила
Українська енергетична біржа є багатофункціональним і водночас універсальним майданчиком з торгівлі енергетичними ресурсами та електроенергією зокрема. Тут https://www.ueex.com.ua/presscenter/news/pravila-prodazhu-elektroenergii-na-auktsionah-birzhi-tov-ueb/ про це можна прочитати докладно, досліджувати детально актуальну інформацію та порядок взаємодії з постачальниками. Інструменти з продажу постійно покращуються та відточуються, що дозволяє створити прозорий ринок.
Вартість товару формується з урахуванням поточного попиту. Трейдери, постачальники, промислові об’єкти та звичайні споживачі мають право купувати електроенергію безпосередньо у виробника. Для кінцевих споживачів є різні варіації тарифів, тому заздалегідь необхідно проаналізувати всі складові, щоб організувати аукціон з продажу чи стати потенційним покупцем.
Біржові секції
Для зручності користувачів біржі підготовлено дві великі секції: спеціальну та комерційну. Перша використовується виключно для державних виробників та постачальників електроенергії. Паралельно може працювати комерційна секція і до неї мають доступ решта постачальників. Продаж та купівля здійснюється не за простими графіками, а за блочними позиціями, тому поставки будуть здійснюватися у конкретний час.
Регулювання кожного з ринків дещо відрізняється один від одного, тому що діють інші правила, умови та порядки. Взаємодія між продавцями та покупцями практично завжди однакова, коли після аукціону продавець зобов’язаний поставити необхідну кількість ресурсу покупцю.
Вигода електронних торгів
Доступ до біржі дорівнює у всіх учасників. Ціни створюються на ринкових підставах з урахуванням поточного попиту та пропозицій. Конкуренція вирівнює баланс цін, дозволяє покупцям вибрати такого постачальника, який не диктуватиме зайвих умов. Багато представлених позицій дозволять за лічені дні знайти те, що необхідно покупцю.
Попередньо необхідно пройти реєстрацію та акредитацію, після чого ознайомитись з календарем торгів та знайти для себе актуальний аукціон. Після цього слід формування заявки та оплата гарантійного внеску. Порядок максимально простий і зрозумілий, а новачки завжди можуть звернутися до служби підтримки.
Електрика за умов війни
Обстріл критичної інфраструктури не припиняється, але Україна стоїть. Енергетики роблять усе можливе, а біржа продовжує працювати. Війна є форс-мажорною обставиною і треба розуміти, що будь-які затримки у постачанні на сьогоднішній день є природним процесом. Важливо зберегти життя людей та забезпечувати високий рівень захищеності.